info@farano.org
×

تماس با ما

ناباروری

ناباروری و عدم توانایی فرد برای انجام طبیعی فرایند تولید مثل و صاحب فرزند شدن به عنوان یکی از تجربیات تلخ و دردآور زندگی است. مطالعات انجام شده،  ناباروری را به عنوان یک تجربه ناگوار معرفی می‌کند زیرا مادر شدن و یا پدر شدن به عنوان نقشی اساسی برای خانواده پذیرفته شده است.  برای بسیاری از افراد، ناباروری بحرانی بزرگ و عامل استرس روانی است که می تواند استرس عاطفی و گستره ای از واکنش های روانی منفی شامل افسردگی، اضطراب و نگرانی ، خشم ، شرم ، حسادت ، تنهایی، احساس عدم کفایت جنسی و اختلال عملکرد جنسی را ایجاد کند. عقیمی یا ناباروری ، به صورت عدم بروز بارداری پس از یکسال و مقاربت بدون استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری، تعریف می‌شود.  ناباروری ، یکی از مشکلات عدیده پزشکی در دنیای امروز است،  به گونه ای که میزان آن در جهان از سال ۱۹۵۵ تاکنون ۵۰ درصد افزایش یافته است و هم اکنون 15  تا 20 درصد از زوجین از این مشکل رنج می‌برند. در این فرانو تی وی با ناباوری آشنا خواهید شد.

وجود اطلاعات دقیق در مورد میزان شیوع ناباروری در درک مشکل و درک طرح ریزی خدمات مراقبتی موثر است . این اطلاعات می‌تواند به برنامه‌ریزی‌های اقتصادی نیروی انسانی و تجهیزات بهداشتی درمانی مورد نیاز زوج های دارای مشکل ناباروری کمک کند ، الگو و میزان نازایی شاخص مناسبی برای سلامت خانواده است، ولی داده های مربوط به سلامت باروری و جنبه های فردی و اجتماعی آن به میزان کافی در دسترس نیست . کامل ترین و منطقی‌ترین رویکرد در خصوص کاهش مشکل ناباروری در مرحله اول، شناسایی علل  مختلف ناباروری و ارتقاء بهداشت باروری به منظور پیشگیری از ناباروری است.

کاهش باروری در برخی کشورهای صنعتی در طی سالهای اخیر ناشی از تغییر نقش زنان در فعالیت های اجتماعی، تغییر در سن ازدواج، تغییر در سن فرزند آوری، افزایش استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری ، آزاد شدن سقط جنین ، وضعیت اقتصادی نامطلوب ذکر شده است . با شناسایی علل مختلفی چون، عوامل محیطی و اپی ژنتیک و  ژنتیک مولکولی که به بررسی تاثیرات عوامل فراوانی بر ژن ها و تاثیر آن در سلامت و بیماری انسان و موجودات دیگر می پردازد ، برنامه ریزان بهداشتی قادر خواهند بود که با صرف هزینه های کمتر،  از بروز نازایی در جمعیت بیشتر، پیشگیری کرده و در درمان افراد نتایج موثرتری را به دست آورند. ناباروری  به دو دسته ناباروری اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.  ناباروری اولیه به عنوان عدم توانایی بچه دار شدن بعد از حداقل یکسال ازدواج بدون استفاده از وسایل پیشگیری اطلاق می شود.  ناباروری ثانویه برای زوج هایی که حداقل یکبار بچه دار شدند ، ولی در حال حاضر دیگر نمی توانند بچه دار شوند به کار برده می‌شود. الگوهای ناباروری در کشورهای در حال توسعه با کشورهای پیشرفته کاملا متفاوت است و بروز ناباروری های قابل پیشگیری در کشورهای در حال توسعه بسیار زیاد است. به طور متوسط فراوانی کلی ناباروری اولیه ۱۳ تا ۱۹ درصد و ناباروری ثانویه ۵ تا ۱۰ درصد گزارش شده است. بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی نشان داده است که ۴۳ درصد از زنان و ۳۰ درصد از مردان از ناباروری ثانویه رنج می‌برند که بیشتر آنها قابل پیشگیری است. طبق گزارشات آماری، نرخ ناباروری در حال افزایش است که این افزایش به خصوص در مورد ناباروری ثانویه بیشتر گزارش شده است . میانگین مدت نازایی در نازایی اولیه بیشتر از نازایی ثانویه است و این نیز به دلیل استفاده از روش‌های پیشگیری در چند سال اول ازدواج توسط زوج هایی است که موجب می‌شود عدم بارداری در آنها امری طبیعی تلقی شود .  برآورد ناباروری ثانویه که توسط سازمان جهانی بهداشت WHO برای آسیا انجام شده است ۲۳ درصد کل ناباروری ها است، که برآورد ایران نیز به این رقم نزدیک است.  

همچنین آمارهای جهانی نشان می‌دهند ۱۵ درصد زوج‌ها به طور طبیعی و بدون اینکه هیچ مشکلی داشته باشند در یک سال اول زندگی مشترک بارور نمی‌شوند.  بر اساس شواهد تحقیقاتی ، علت ناباروری در زوجین ۴۰ درصد ناشی از ناباروری مردان،  ۴۰ درصد ناشی از ناباروری زنان ، ۱۰ درصد به دلیل ناباروری هر ۲ و ۱۰ درصد دیگر نیز، ناباروری به دلایل نامشخص است. بررسی‌های جدید در کشور نشان می‌دهد این نسبت اخیرا به کلی تغییر یافته و آنچه مشخص است آمار ناباروری مردان نسبت به گذشته افزایش داشته و در حال حاضر مردان سهم بسیار زیادی  در ناباروری دارند و بین ۶۵ تا ۷۰ درصد موارد ناباروری مربوط به مشکلات ناباروری مردان است. در حال حاضر از هر ۵۰ زوج ، ۱۵ مورد ناباروری مربوط به مردان است.  طبق گزارشات سازمان جهانی بهداشت،  ناباروری در کل دنیا ۱۲ تا ۱۵ درصد گزارش شده است که این آمار در کشوری مانند انگلیس ۷ درصد و در کشورهای آفریقایی ۳۰ درصد گزارش شده است و این آمار در کشور ما حدود ۲۰ درصد است. شواهد نشان می دهند نه تنها در کشورهای غربی بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز نرخ ناباروری انسان در حال افزایش است هر چند شروع اختلالات ناباروری در سراسر جهان در حال افزایش است اما در ایران بنا به گفته پزشکان، روند پرسرعت تری دارد.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*