پزشکی و سلامتویروس کرونا

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد

از زمان شیوع ویروس کرونای ووهان چین که در سطح دنیا در حال گسترش می باشد، اطلاعات ناشناخته ی زیادی وجود دارد، اما یک چیز قطعی است، این بیماری می تواند طوفانی بزرگ در سطح بدن ایجاد کند. این مقاله در آینده با بیشتر شدن اطلاعات محققان از این ویروس بروزرسانی خواهد شد

تاثیر ویروس کرونا بر روی ریه ها

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
تاثیر ویروس کرونا بر روی ریه ها

برای بیشتر بیماران، ویروس کرونا یا کووید 19 از ریه ها شروع و در آنجا پایان می یابد. ویروس های خانواده کرونا همانند آنفولانزا یک بیماری تنفسی هستند. این ویروس معمولا توسط فرد بیمار زمانی که سرفه یا عطسه می کنند به افرادی که در نزدیکی آنها هستند منتقل می شود. ویروس های کرونا سبب بروز علایمی شبه آنفولانزا می شوند. این علایم ممکن است در بیماران، با تب و سرفه شروع شده  و به سمت ذات الریه  یا وخیم تر شدن حال بیمار رود.  پس از شیوع بیماری سندروم تنفسی حاد(SARS)، سازمان بهداشت جهانی گزارش کرد که این بیماری معمولا در سه فاز به ریه ها حمله کرده است. فاز یک: همانند سازی ویروس، فاز دوم: فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی و در نهایت فاز سوم تخریب ریوی است. همه ی بیمارانی که دچار بیماری SARS شده بودند همه ی این فازها را طی نکردند و در حقیقت تنها 25 درصد افراد مبتلا به SARS دچار نارسایی تنفسی بودند. طبق داده های اولیه از بیماری کووید 19، 82 درصد از موارد گزارش شده دارای علایم خفیف بودند و در حالی که سایر بیماران در شرایط حاد و بحرانی بودند. متیو بی فریمن استاد دانشکده پزشکی دانشگاه مریلد ذکر می کند که اگر به بیماری کویید 19 عمیق تر نگاه کنیم، به نظر می رسد که این ویروس الگو های، دیگر ویروس SARS را دنبال می کند. در اوایل عفونت، ویروس کرونا به سرعت  سلول های ریه انسان را مورد حمله قرار می دهد. سلول های ریه در دو کلاس دسته بندی می شوند. کلاس یک: سلول هایی که تولید موکوس می کنند، کلاس دو، سلول های مژک.

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
مخاط(mucus) و مژک(cilia)

مخاط ها گرچه خارج از بدن  ناخوشایند هستند ولی  این سلول ها به حفاظت از بافت ریه در برابر پاتوژن ها کمک می کنند و همچنین  از خشک شدن اندام های تنفسی شما جلوگیری می کند. مژک ها اطراف مخاط را پوشانده و ذراتی مانند ویروس یا گرده را پاکسازی می کنند. فریدمن توضیح می دهد که ویروس SARS دوست دارد که سلول های مژک را از بین ببرد، که در این صورت راه های هوایی بیمار پر از ذرات ریز و مایعات می شود. او فرض می کند که همین اتفاق در زمان ویروس کرونای جدید نیز رخ می دهد. مطالعات جدید او بر روی ویروس کووید 19 نشان می دهد که در بساری از بیماران در هر دو ریه، ذات الریه با علایمی چون تنگی نفس همراه می است. در این مرحله، فاز دوم شروع شده و سیستم ایمنی بدن فعال می شود. بدن ما بر اثر حضور یک مهاجم ویروسی تحریک می شود و برای مقابله علیه این بیماری،  ریه ها را با سیستم ایمنی برای جلوگیری از آسیب  و همچنین ترمیم بافت ریه، پر می کند. این پروسه التهابی در زمانی که همه چیز صحیح پیش می رود کاملا تنظیم شده است و فقط به مناطق آلوده محدود می شود. اما در بعضی موارد سیستم ایمنی شما از بین می رود و این سلول ها هر چیزی را که در سر راهشان باشد، از بین می برند، حتی سلول های سالم را. در این مواقع سیستم ایمنی به جای آنکه آسیب های وارد را کمتر کند، سبب آسیب بیشتر به بدن می شود، مواد زاید نیز با بستن راه ورود ریه ها ذات الریه را بدتر می کنند. در فاز سوم، آسیب به بافت ریه ادامه پیدا می کند که می تواند منجر به نارسایی تنفسی شود. در این مرحله حتی اگر منجر به مرگ بیمار هم نشود ولی برخی از بیماران با آسیب دائمی به بافت ریه زنده می مانند. بر طبق گزارشات سازمان بهداشت جهانی، ویروس SARS حفره هایی در ریه ها ایجاد می کند که به آنها خانه های شبیه کندوی زنبور اتلاق می شود. این ظایعات در بیمارانی که با ویروس کرونای جدید نیز آلوده شده اند نیز وجود دارد.

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
خانه های شبیه کندوی زنبور

این حفره ها احتمالا به دلیل افزایش بیش از حد پاسخ سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود که سبب ایجاد زخم هایی می شود که ریه ها را سفت و از آنها محافظت می کند. وقتی این اتفاق رخ می دهد، اغلب اوقات بیماران نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی برای نفس کشیدن پیدا می کنند. در همین حال، الهتاب همچین باعث می شود که غشاهای بین کیسه های هوایی و رگ های خونی قابل نفوذتر شدند که این امر می تواند سبب پر شدن ریه ها با مایعات شود که خود سبب تاثیر بر توانایی آنها در اکسیژن رسانی خون می شود. در بیماران حادتر، معمولا ریه ها پر از مایعات می شود که منجر به مرگ می شود.

تاثیر ویروس کرونا بر روی معده

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
تاثیر ویروس کرونا بر روی معده

در دوره شیوع SARS و سندروم تنفسی خاورمیانه(MERS)، تقریبا یک چهارم بیماران،  مبتلا به اسهال بودند، که یکی از خصیصه های خیلی بارز ویروس های کرونای ناشی از حیوانات بود. فریمن می گوید ، با توجه به اینکه علایم بیماری های گوارشی مانند اسهال و دردهای شکمی در ویروس کووید 19 در میان بیماران ناچیز بوده، این نکته خائز اهمیت است که  چرا این ویروس تنفسی سبب مشکل برای روده می شود. زمانی که ویروسی وارد بدن می شود، به دنبال پروتئین هایی  در خارج از بدن که گیرنده (رسپتور)نامیده می شوند می گردد. اگر ویروس گیرنده ای را که می یابد همسان باشد، می تواند به سلول حمله کند. آنا سوک فونگ لوک می گوید برخی از ویروس ها در مورد اینکه کدام رسپتور را انتخاب کنند، انتخابی عمل می کنند، اما دیگر ویروس ها کمی بی قاعده عمل می کنند. آنها به راحتی می توانند به هر نوع سلولی نفوذ کنند. هر دو ویروس SARS و MERS می توانند به سول های روده ی بزرگ و کوچک شما دسترسی داشته باشند و عفونت هایی که در شکم  رخ می دهد می تواند به طور بالقوه سبب آسیب یا نشت مایع شود که باعث اسهال می شود. اما فریمن می گوید ما هنوز نمی دانیم که ویروس کرونای جدید نیز همین را انجام می دهد. محققان معتقدند که کووید 19 از همان گیرنده ای که سارس استفاده می کند، استفاده می کند و این رسپتور را می توان در ریه ها یا روده های کوچک یافت.

در دو مطالعه ای(New England Journal of Medicine وone preprint in medRxiv ) که بر روی 1099 بیمار صورت گرفت، نتایج حاکی از وجود ویروس در مدفوع بیماران بود که ممکن است  راهی برای انتقال ویروس باشد. اما هنوز  رسما تایید نشده است. فریمن می گوید: که آیا در نوع ویروس ووهان چین، انتقال از طریق مدفوع صورت گرفته است، ما هنوز نمی دانیم، اما به نظر می رسد که این ویروس در مدفوع وجود دارد و با افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند ارتباط دارد.

تاثیر ویروس کرونا در خون

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که 92 درصد از بیماران مبتلا به MERS حداقل دارای یکی از مشکلات خارج از ریه نیز بودند. در حقیقت نشانه های یک حمله ی رعد آسا  مانند افزایش آنزیم های کبدی، کاهش گلبول های سفید خون و تعداد پلاکت ها و کاهش فشار خون در هر سه مورد ویروس کرونای حیوانی مشاهده شد. در موارد نادری، بیماران دچار آسیب حاد کلیه و ایست قلبی شدند. به گفته ی آنجلا راسموسن، این لزوما ممکن است نشانه ای از گسترش ویروس کرونا در بدن نباشد و ممکن است به دلیل آزاد شدن سیتوکین ها باشد. سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن از آنها به عنوان چراغ های هشدار دهنده استفاده می کند. سیتوکین ها سلول های ایمنی را به محل عفونت جذب می کند. سلول های ایمنی به منظور جلوگیری از آلوده شدن سایر سلول ها، سلول های آلوده را نابود می کند.

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
مدل سه بعدی که ترشح سایتوکین ها را نشان می دهد

انسان ها در مقابل تهدید، به سیستم ایمنی خود اتکا می کنند. اما در زمان بیماری کرونا، سیستم ایمنی بدون هیچ نظمی سیتوکین ها را به سمت ریه ها می فرستد که در نهایت باعث از بین رفتن همه ی سلول ها می شود. راسموسن می گوید: به جای اینکه شما با تفنگ به هدف خود شلیک کنید به جای آن با موشک به هدف خود شلیک می کنید. او می گوید: مشکلات زمانی بزرگ تر می شود که بدن شما فقط به سلول های آلوده حمله نمی کند بلکه به سلول های سالم بدن نیز حمله می کند. پیامد های این اتفاق در خارج از ریه ها گسترش می یابد. افزایش سایتوکین ها سبب ایجاد التهاب می شود که رگ های خونی در ریه ها را تضعیف می کند و باعث می شود که مایعات به داخل کیسه های هوا نفوذ کنند. راسموسن می گوید:  اساسا رگ‌های خونی دچار خونریزی می‌شوند. طوفان سیتوکین ها به تمام سیستم گردش خون می‌رسد و مشکلات سیستماتیکی را در اندام‌های مختلف به وجود می‌آورد. در اینجا، همه چیز می تواند به نوبه خود شدیدتر شود.در برخی از شدید ترین بیماران کووید 19، پاسخ سایتوکین  همراه با کاهش ظرفیت پمپ الکسیژن به سایر قسمت های بدن، می توند سبب  بروز نارسایی چند عضو شود. دانشمندان دقیقا نمی دانند که چرا برخی از بیماران عوارضی را خارج از ریه تجربه می کنند، اما این ممکن است با شرایط اساسی مانند بیماری قلبی یا دیابت ها ارتباط داشته باشد. فریمن می گوید: حتی اگر ویروس به کلیه ها، کبد،طحال و دیگر اعضا نرسد، می تواند اثر پایین دستی بر روی همه ی این فرایند ها داشته باشد و این زمانی است که همه چیز جدی می شود.

تاثیر ویروس کرونا بر روی کبد

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
تاثیر ویروس کرونا در کبد

هنگامی که یک ویروس کرونای حیوانی  از سیستم تنفسی شیوع پیدا می کند، کبد شما که اغلب یک اندام پایین دست است آسیب می بیند. پزشکان علایم آسیب کبدی را توسط بیماری های SARS، MERS و کووید 19 را اغلب خفیف گزارش کرده اند، گرچه در بیماران با شرایط حادتر، منجر به آسیب شدید کبدی و حتی نارسایی کبدی شده است. بنابراین چه اتفاقی می افتد؟. لوک می گوید: زمانی که ویروس وارد جریان خون می شود، می تواند به هر قسمت از بدن شما شنا کند.کبد یک اندام خیلی عروقی است بنابراین ویروس کرونا به راحتی می تواند وارد کبد شما شود. کبد شما بسیار سخت کار می کند تا مطعمن شود که بدن به درستی وظایف خود را انجام می دهد.کار اصلی کبد پردازش خون شما پس از ترک معده است، همچنین مواد سمی را فیلتر می کند. کبد مواد غذایی بدن را تولید می کند. کبد با تولید صفرا به روده کوچک کمک می کند تا چربی ها را تجزیه کند. کبد شما حاوی آنزیم هایی است که سرعت واکنش های شیمایی را در بدن سرعت می بخشد.لوک توضیح می دهد که، در یک بدن نرمال،سلول های کبدی به صورت ثابت در حال مردن هستند و به داخل جریان خون شما آنزیم هایی آزاد می کنند. این اندام به سرعت سلول های جدیدی را می سازد و جایگزین سلول های از دست رفته می کند. به دلیل وجود فرایند احیا ، کبد می تواند در برابر آسیب و بیماری ها مقاومت کند.

هنگامی که در خون شما به صورت غیر طبیعی میزان آنزیم ها بالا است، در بیمارانی که از بیماری SARS و MERS رنج می برند این یک نشانه است. این علایم ممکن یک آسیب خفیف باشد که به سرعت کبد آن را برطرف کند یا ممکن است شدیدتر باشد که سبب نارسایی کبدی شود. لوک می گوید:دانشمندان هنوز کاملا نمی دانند که این ویروس های تنفسی چگونه در کبد رفتار می کنند. ویرس می تواند مستقیما کبد را آلوده کرده، تکثر شود و سلول های کبد را از بین ببرد. این سلول ها ممکن است دچار آسیب دیدگی موازی شوند بطوریکه پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس ها مجموعه ای از واکنش های التهابی شدید را در کبد ایجاد کند. وی خاطر نشان کرد که نارسایی کبدی تنها علت مرگ بیماران SARS نبوده است. او می گوید: وقتی که کلیه دچار نارسایی می شود، اغلب شما متوجه می شوید که بیمار نه تنها از مشکلات ریوی و کبدی رنج می برد بلکه ممکن است دچار مشکلات کلیوی نیز باشد. این زمانی است که به یک عفونت سیستمیک تبدیل می شود.

تاثیر ویروس کرونا بر روی کلیه

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
تاثیر ویروس کرونا بر روی کلیه

کلیه ها نیز تحت تاثیر ویروس های کرونا قرار می گیرند.شش درصد از بیماران SARS و یک چهارم از بیماران MERS دچار آسیب حاد کلیوی شده اند. مطالعات نشان می دهد که  ویروس کرونای جدید نیز می تواند همین کار را انجام دهد. این ویژگی ممکن است نسبتا شایع باشد ولی سبب مرگ و میر می شود. بر اساس یک مطالعه که در سال 2005 در مجله Kidney International به چاپ رسید، 91.7 درصد از بیمارانی که از بیماری SARS رنج می بردند و دارای  علایم حاد کلیوی  بودند، فوت کردند. کلیه ها نیز همانند کبد کار تصفیه خود را انجام می دهند. هر کلیه با حدود 800000 نفرون پر شده است. نفرون ها دارای دو جز اصلی هستند: یک فیلتر برای تمیز کردن خون و لوله های کوچکی که مواد خوب را به بدن شما بر می گرداند یا مواد زاید را به مثانه ها می فرستند مثل اوره. توبول های کلیوی به نظر می رسد تحت تاثیر ویروس های کرونای حیوانی قرار می گیرد. پس از شیوع SARS، سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که این ویروس در توبول های کلیه یافت شده است که می تواند سبب تورم شود. کار ننگ لای، استاد برجسته دانشگاه هونگ کنگ می گوید: اگر این ویرس در جریان خون شما وجود داشته باشد، خیلی غیر معمول نیست که در توبول ها یافت شود. از آنجایی که کلیه های شما به طور مداوم در حال تصفیه خون هستند، بعضی اوقات سلول های توبول ها می توانند ویروس ها را به دام بیندازند که باعث ایجاد آسیب زودرس یا خفیف شوند. در صورت نفوذ ویروس به درون سلول ها و شروع تکثیر، این آسیب ها می توانند کشنده باشند. اما لای (عضو اولین گروه از محققین که SARS را گزارش کردند) می گوید که هیچ مدرکی مبنی بر تکثر ویروس SARS در کلیه ها وجود ندارد. او همچنین می گوید، آسیب حاد کلیه در بیماران مبتلا به SARS ممکن است به دلایل مختلفی از جمله فشار خون پایین، سپسیس، داروها یا یک اختلال متابولیکی باشد. همچنین موارد شدید را که منجر به ناراسایی حاد کلیوی شد را می توان حدس زد که ممکن است ناشی از افزایش بیش از حد سایتوکین ها باشد. نارسایی حاد کلیوی همچنین ممکن است گاهی توسط آنتی بیوتیک ها، نارسایی چند عضو یا استفاده طولانی مدت از دستگاه تنفس مصنوعی ایجاد شود. همه ی عوامل تاثیر گذار هستند.

تاثیر ویروس کرونا در دوران بارداری و شیردهی

ویروس کرونا چه تاثیری بر اندام های بدن دارد
تاثیر ویروس کرونا در دوران بارداری و شیردهی

پزشکان بیمارستانی در ووهان گزارش کردند که تست دو نوزاد پس از تولد مثبت بوده است. یکی از موارد 30 ساعت پس از تولد. طبعیتا این خبر نگران کننده از طریق سازمان های خبری پخش شد و این سوال را ایجاد می کند که آیا زنان باردار می توانند فرزاندان متولد نشده خود را آلوده کنند یا آیا نوزاد می تواند در زمان شیردهی آلوده شود. در زمان ویروس SARS    و MERS  با توجه به اینکه زنان باردار زیادی آلوده شده بودند ولی این مورد گزارش نشد. علاوه بر این راسموس می گوید که راه های دیگری نیزی وجود دارد که یک نوزاد به ویروس کرونا آلوده شود، مانند تولد در بیمارستانی که آلوده به بیماری باشد. در مطالعه ی جدیدی که در مجله لنست منتشر شد، شواهد اولیه نشان داده که ویروس کرونا نمی تواند از مادر به کودک منتقل شود. در این مطالعه محققان 9 زن را در ووهان که دچار ذات ریه ناشی از کووید 19 بودند را مورد بررسی قرار دادند. برخی از این خانم ها باردار بودند و پس از زایمان مدرکی دال بر انتقال بیماری به نوزاد مشاهده نشد. نویسندگان این مطالعه بیان می کنند هنوز برای رد این فرضیه نیاز به مطالعات گسترده تری می باشد و رعایت نکات ایمنی ضرورت دارد. راسموس می گوید: برای اینکه موردی را قطعی اعلام کنیم نیاز به مدارک استانداردی است. فریمن امید دارد که این همه گیری موجب شود که بودجه بیشتری از تهدات اخیر اتحادیه اروپا و بنیاد بیل و ملیندا گیتس برای این تحقیقات فراهم کند. کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد که بیش از 1700 نفر از افرادی که در مراکز درمانی مشغول به کار هستند به ویروس جدید مبتلا شدند، این اطاعیه دقیقا یک روز پس از نشست اضطراری سازمان بهداشت جهانی در مورد بهترین پروتکل برای بیمارستان ها و مراکز درمانی، اطلاع رسانی شد. فریمن  می‌خواهد که حتی اگر شیوع درنهایت مهار شود، حمایت از این پژوهش‌ها ادامه داشته باشد تا وضعیت زمان سارس رخ ندهد. او می‌گوید: بالافاصله پس از شیوع سارس پول زیادی وجود داشت و به سرعت از بین رفت. علت اینکه ما این پاسخ‌ها را نداریم، این است که کسی روی این موضوعات سرمایه‌گذاری نکرد.

منبع
nationalgeographic
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن