تغذیهزندگی سالممکمل های غذایی

مکمل های غذایی که به کاهش سرعت پیر شدن کمک می کنند

سالخوردگی، به شرایطی گفته می شود که با افزایش سن، عملکردهای فیزیولوژیکی بدن برای بقا  و باروری کاهش می یابد. پیر شدن را اکثر دوست ندارند و سعی می کنند که سرعت آن را کند کنند. از مواردی که سبب آسیب به سلول می شوند می توان به رادیکال های آزاد و کوتاه شدن تلومر اشاره کرد.تلومر ها ساختارهایی هستند که در انتهای کروموزوم ها قرار دارند و نقش مهمی در تقسیم سلولی بازی می کنند. پیر شدن امری اجتناب ناپذیر است به همین دلیل افزایش طول عمر انسان و کند کردن روند پیری، چندین دهه است که اساس تحقیقات بسیار زیادی بوده است. در طی این مطالعات پژوهشگران ترکیبات زیادی با خاصیت ضد پیری کشف کرده اند که امروزه توسط شرکت ها به تولید صنعتی رسیده و افراد بسیاری در حال استفاده از آنها به عنوان مکمل غذایی هستند. توجه داشته باشید که لیست زیر جامع نیست و بسیاری از مکمل های دیگر نیز ممکن است اثرات ضد پیری داشته باشند. ترکیبات معرفی شده صرفا برای آگاهی شما می باشند و قبل از استفاده از مکمل های تجاری موجود در بازار،حتما به متخصص تغذیه مراجعه نمایید.

1.کورکومین(Curcumin)

کورکومین ترکیب اصلی فعال در زردچوبه است که دارای خواص ضد پیری قوی می باشد، خاصیت ضد پیری این ترکیب به پتانسیل آنتی اکسیدانی قوی آن نسبت داده می شود. پیری زمانی رخ می دهد که تقسیم سلولی متوقف می شود. با افزایش سن، سلول های پیر تجمع پیدا می کنند و اعتقاد بر این است که این عمل، پیری و بیماری را تسریع می بخشد. مطالعات نشان می دهد که کورکومین، پروتئین های خاصی مثل سیرتوئین (Sirtuin) و AMPK ها را فعال می کند. این پروتئین ها سبب تاخیر در پیر شدن سلول ها و افزایش طول عمر می شوند. پژوهش ها همچنین نشان می دهد که کورکومین با آسیب های سلولی مقابله می کند. در مطالعه ای، این ترکیب طول عمر مگس سرکه، کرم های گرد و موش را به میزان قابل توجهی افزایش داده است و همچنین باعث به تاخیر انداختن بیماری های وابسته به سن و کاهش علائم مرتبط با سن می شود. شما می توانید با استفاده از زردچوبه در غذاهای خود یا مصرف مکمل های کورکومین، میزان مصرف این ترکیب را افزایش دهید.

2.اپی گالوکاتچین گالات(EGCG)

EGCG یک ترکیب پلی فنول شناخته شده است که در چای سبز به فراوانی یافت می شود. این ترکیب دارای خواص بسیار زیادی می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که سبب کاهش  خطر ابتلا به سرطان  و  بیماری های قلبی می شود. از میان ویژگی های آن، ویژگی افزایش طول عمر و محافظت در برابر بیماری های مرتبط با سن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. EGCG ممکن است بدلیل بازیابی عملکرد میتوکندری در سلولها و همچنین فعال کردن AMPK در سلول ها سبب افزایش طول عمر می شوند. EGCG همچنین باعث اتوفاژی(فرایندی که در آن بدن موادی که به سلول ها آسیب میزند را از بدن خارج می کند) می شود. در مطالعه ای، نتایج نشان داد که این ترکیب از بدن در برابر پیری و چروک پوست ناشی از UV، محافظت می کند. EGCG را می توان با نوشیدن چای سبز یا مصرف مکمل دریافت کرد.

3.کلاژن(Collagen)

کلاژن به دلیل داشتن توانایی ترمیم و جوان سازی پوست به عنوان چشمه ی جوانی از آن یاد می شود. کلاژن یک جزء لاینفک از پوست شما می باشد که به حفظ ظاهر و ساختار پوست کمک می کند. با افزایش سن، تولید کلاژن کاهش می یابد که منجر به از بین رفتن کلاژن در پوست می شود و علائمی مانند چین و چروک را تسریع می بخشد. برخی تحقیقات حاکی از آن است که مصرف مکمل کلاژن ممکن است علائم پیری، مثل، چین و چروک و خشکی پوست را کاهش دهد. به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 2019 بر روی 72 زن نشان داد که، مصرف روزانه یک مکمل حاوی 2.5 گرم کلاژن  به همراه چند مکمل دیگر از جمله بیوتین، به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی، آبرسانی، کاهش زبری و لطافت پوست را بهبود بخشید. در مطالعه ای دیگر بر روی 118 زن،نتایج نشان داد که درمان با 2.5 گرم از پپتیدهای کلاژن به مدت 8 هفته، باعث کاهش چشمگیر چین و چروک چشم و افزایش سطح کلاژن در پوست شده است.

4.کوآنزیم Q10(CoQ10)

کوآنزیم Q10 یک ترکیب آنتی اکسیدانی است که بدن آن را تولید می کند و نقش اساسی در تولید انرژی و محافظت از آسیب سلولی ایفا می کند. تحقیقات نشان می دهد که میزان CoQ10 همزمان با افزایش سن کاهش می یابد. نتایج همچنین نشان می دهد که استفاده از مکمل آن، باعث بهبود برخی از بیماری ها در افراد مسن می شود. در مطالعه ای که بر روی 443 فرد سالخورده صورت گرفت، نتایج نشان داد که مصرف مکمل CoQ10 بهمراه سلنیوم به مدت 4 سال، سبب بهبود کیفیت زندگی آنها مثل کاهش مراجعه به بیمارستان، کند شدن سرعت پیری و افزایش عملکرد جسمی و ذهنی شده است. مکمل های CoQ10 به کاهش استرس اکسیداتیو(شرایطی که با تجمع رادیکال های آزاد و سایر مولکول های واکنش پذیر باعث تسریع روند پیری و شروع بیماری های مرتبط با سن می شود) کمک می کند. گرچه CoQ10 به عنوان یک مکمل ضد پیری شناخته می شود ولی مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

5.نیکوتین آمید ریبوزید(Nicotinamide riboside) و نیکوتین آمید مونوکلئوتید(nicotinamide mononucleotide)

نیکوتین آمید ریبوزید (NR) و مونونوکلئوتید نیکوتین آمید (NMN) به ‌عنوان پیش ساز نیکوتین‌آمید آدنین دی‌نوکلئوتید و فرم اکسیدشده آن یعنی +NAD عمل می‌کند. +NAD  ترکیبی است که در سلول های بدن یافت می شود و در بسیاری از فرآیندهای مهم از جمله متابولیسم، ترمیم DNA و بیان ژن دخیل است. سطح NAD+ با افزایش سن کاهش می یابد و تصور می شود که این کاهش  به دلیل افزایش سرعت زوال جسمی و همچنین شروع بیماری های مرتبط با سن مانند آلزایمر باشد. در مطالعه ای که در سال 2019 بر روی 12 مرد با میانگین سنی 75 سال انجام شد، نتایج نشان داد که افرادی که به صورت روزانه، مکمل هایی با 1 گرم NR به مدت 21 روز استفاده کردند، افزایش سطح NAD+ در عضلات اسکلتی و کاهش سطح پروتئین های التهابی در بدن آنها مشاهده شد. مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته است نتایج مثبت زیادی مربوط به مکمل های NR و NMN را نشان داده اند. با این حال، قبل از نتیجه گیری های لازم در مورد اثرات ضد پیری NR و NMN در انسان، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

6.ﻛﺮوﺳﻴﻦ(Crocin)

Crocin یک رنگدانه کاروتنوئیدی  زرد رنگ در زعفران، که یک ادویه پرطرفدار محبوب که معمولاً در غذاهای هندی و اسپانیایی و صد البته در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، است. مطالعات صورت گرفته بر روی انسان و حیوانات نشان می دهد که کروسین فواید درمانی زیادی از جمله ضد سرطانی، ضد التهابی، ضد اضطراب و ضد دیابتی دارد. گذشته از خواص ذکر شده در بالا، کروسین به دلیل پتانسیل خود برای عمل به عنوان یک ترکیب ضد پیری و محافظت در برابر زوال عقل ناشی از افزایش سن، مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که کروسین با کاهش التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از اشعه ماوراء بنفش، در جلوگیری از پیری سلولهای پوست به انسان کمک می کند.

کورکومین، کلاژن، CoQ10، کروسین و نیکوتین آمید منونوکلئوتید تنها برخی از موادی هستند که در مطالعات تحقیقاتی نشان داده شده است که دارای اثرات ضد پیری هستند. با این وجود، در حالی که برخی از مطالعات حاکی از آن است که مصرف این مکمل ها ممکن است به کند شدن روند پیری کمک کند،  بهترین راه برای افزایش طول عمر و سلامتی، رعایت مواردی مانند مصرف یک رژیم غذایی مغذی، انجام یک ورزش منظم و کاهش استرس است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن