تغذیهزندگی سالممکمل های غذایی

مزایای مصرف مکمل های کلاژن که باید بدانید

کلاژن(Collagen) فراوان ترین پروتئین موجود در بدن است. کلاژن ماده اصلی بافت های همبند است که بخش  های مختلفی از بدن، مثل تاندون ها، رباط ها، پوست و ماهیچه ها  از آن شکل می گیرند. کلاژن دارای مزایای مهمی مثل تشکیل ساختار پوست و تقویت استخوان ها و سبب تسکین درد مفاصل نیز می شود. در سال های اخیر، مکمل های کلاژن محبوبیت زیادی در میان مردم پیدا کرده است و بیشتر آنها هیدرولیز شده (برای خوردن راحت تر و جذب بهتر، کلاژن شکسته می شوند) هستند. در این مقاله به ” مزایای مصرف مکمل های کلاژن که باید بدانید ” می پردازیم و با شش مزایای مصرف کلاژن آشنا خواهید شد.

1. می تواند سلامت پوست را بهبود ببخشد

کلاژن در تقویت پوست نقش مهمی دارد، همچنین در کشسانی و آبرسانی پوست نیز نقش اساسی بازی می کند. با افزایش سن، بدن کلاژن کمتری تولید می کند که منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که پپتید های کلاژن یا مکمل های حاوی کلاژن ممکن است با کاهش چین و چروک و خشکی پوست، سرعت روند پیری پوست را کاهش دهند. در یک پژوهش، زنانی که به مدت 8 هفته مکمل حاوی 2.5تا 5 گرم کلاژن مصرف کرده بودند، خشکی پوست کمتری در آنها مشاهده شد  و همچنین افزایش قابل توجهی در کشسانی پوست در مقایسه با افرادی که این مکمل را مصرف نکرده بودند، مشاهده شد. در مطالعه ای دیگر، نتایج نشان داد، زنانی که روزانه یک نوشیدنی همراه با یک مکمل کلاژن به مدت 12 هفته مصرف کرده بودند، افزایش آبرسانی در پوست و کاهش چشمگیری در عمق چین و چروک در مقایسه با گروه شاهد(افرادی که درمان را دریافت نکرده بودند) مشاهده شد. اثرات کاهنده گی چین و چروک مکمل های کلاژن را، به توانایی آنها در تحریک بدن برای تولید کلاژن نسبت می دهند. علاوه بر این، مصرف مکمل های کلاژن باعث تولید پروتئین هایی مانند الاستین و فیبریلین می شود که به حفظ ساختار پوست کمک می کنند(در مورد مکمل هایی که سلامت پوست را بهبود می دهند بیشتر بدانید).

2.به تسکین درد مفاصل کمک می کند

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف ها(بافت لاستیکی که از مفاصل محافظت می کند)، کمک می کند. با افزایش سن، میزان کلاژن در بدن شما کاهش می یابد. کاهش کلاژن در بدن، خطر ابتلا به اختلالات دژنراتیو مفصل مانند استئوآرتریت را افزایش می دهد. برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به بهبود علائم پوکی استخوان و کاهش درد مفاصل کمک کند. در یک مطالعه، 73 ورزشکار که 10 گرم کلاژن بصورت روزانه و به مدت 24 هفته مصرف دریافت می کردند، در مقایسه با گروه شاهد، کاهش درد قابل توجهی در مفاصل هنگام راه رفتن و استراحت تجربه کردند. محققان بر این عقیده هستند، که كلاژن اضافی ممكن است در غضروف تجمع یابد و بافتهای شما را به ساختن کلاژن تحریک كند. این امر می تواند به کاهش التهاب کمر و مفاصل و همچنین کاهش درد در این نواحی کمک کند. اگر می خواهید از یک مکمل کلاژن به عنوان تسکین دهنده درد استفاده کنید، مطالعات نشان می دهد که باید با دوز روزانه 8 تا 12 گرم شروع کنید.

3.می تواند از آسیب به استخوان ها جلوگیری کند

استخوانها بیشتر از کلاژن ساخته شده اند و این ترکیب به آنها ساختار می دهد و همچنین به تقویت آنها نیز کمک می کند. کلاژن در بدن با افزایش سن کاهش می یابد. استخوان ها با پیر شدن ضعیف تر و شکننده تر می شوندو ممکن است به  پوکی استخوان منجر شود. مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به جلوگیری از ضعیف شدن استخوان و  پوکی استخوان کمک می کند.  در پژوهشی، دو گروه از زنان مورد مطالعه قرار گرفتند. گروه اول مکمل کلسیم را روزانه همراه با 5 گرم کلاژن به مدت 12 ماه دریافت کردند و گروه دوم این روند را بدون کلاژن طی کردند. در پایان مطالعه، زنانی که مکمل کلسیم و کلاژن مصرف کرده بودند، میزان پروتئین  در خون  آنها به طور قابل توجهی پایین تر از کسانی بود که فقط کلسیم مصرف می کردند، که خود سبب تقویت استخوان و جلوگیری از شکستن آن می شود. در مطالعه دیگری نیز، نتایج مشابهی در 66 زن مشاهده شد که روزانه 5 گرم کلاژن به مدت 12 ماه مصرف می کردند. در این مطالعه، زنانی که کلاژن مصرف می کردند، نسبت به زنانی که مصرف نمی کردند دارای 7 درصد تراکم مواد معدنی(BMD) بیشتر در استخوان هایشان بودند. BMD یک واحد اندازه گیری چگالی مواد معدنی مانند کلسیم در استخوان ها است. BMD پایین با استخوانهای ضعیف و ایجاد پوکی استخوان همراه است.

4.می تواند سبب تقویت عضلات شود

 حدود  1تا 10 درصد از بافت های ماهیچه از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای تقویت ماهیچه ها و عملکرد آن ضروری است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن به تقویت توده عضلانی در مبتلایان به بیماری سارکوپنی(از بین رفتن توده عضلانی با افزایش سن) کمک می کند. در یک مطالعه، 27 مرد با بنیه ضعیف روزانه 15 گرم کلاژن به مدت 12 هفته همراه با یک برنامه ورزشی، دریافت کردند. در این آزمایش مردانی که کلاژن دریافت می کردند، در مقایسه با مردانی که ورزش بدون کلاژن داشتند، توده عضلانی و قدرت بیشتری به دست آورده بودند. محققان حدس می زنند، مصرف کلاژن ممکن است تولید پروتئین های عضلانی مانند کراتین را تقویت می کند که سبب تحریک رشد آنها بعد از وزرش می شود.

5.سلامت قلب را بهبود می بخشد

محققان این نظریه را مطرح می کنند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. کلاژن ساختار رگهای خونی را شکل می دهد. رگهای خونی که خون را از قلب به سایر بدن منتقل می کنند، بدون داشتن کلاژن کافی، ممکن است ضعیف و شکننده شوند. این عمل ممکن است به آترواسکلروز منجر شود، بیماریی که سبب باریک شدن شریان ها می شود. آترواسکلروز می تواند منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود. در یک مطالعه، 31 فرد بزرگسال به مدت 6 ماه، روزانه 16 گرم کلاژن دریافت کردند. در پایان بررسی، کاهش قابل ملاحظه ای در سخت شدن شریان ها نسبت به شروع دوره ی آزمایش مشاهده شد. همچنین، سطح کلسترول خوب یا HDL در آنها به طور متوسط 6 درصد افزایش یافته بود(در مورد کلسترول ها بیشتر بدانید).

6.سایر مزایای مصرف مکمل کلاژن

  • مو و ناخن: مصرف کلاژن ممکن است با جلوگیری از شکنندگی ناخن ها، قدرت ناخن های شما را افزایش دهد. علاوه بر این، می تواند موها و ناخن های شما را برای رشد طولانی تر تحریک کند.
  • سلامت روده: اگرچه هیچ مدرک علمی برای تأیید این ادعا وجود ندارد، اما برخی از پزشکان  از مکمل های کلاژن برای درمان نفوذپذیری روده یا سندرم روده چکه کن(leaky gut syndrome) استفاده می کنند.
  • سلامت مغز:  هیچ مطالعه ای نقش مکمل های کلاژن در سلامت مغز را مورد بررسی قرار نداده است. با این حال، برخی افراد ادعا می کنند که کلاژن روحیه را بهبود می بخشند و علائم اضطراب را کاهش می دهد.
  • کاهش وزن: برخی بر این باورند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث کاهش وزن و سوخت و ساز سریعتر شود. هیچ مطالعه ای هنوز این ادعا را تایید نکرده است(در مورد رژیم های غذایی نامناسب در دوران بارداری بیشتر بدانید).

غذاهایی که حاوی کلاژن هستند

کلاژن در بافتهای پیوندی حیوانات یافت می شود. بنابراین، غذاهایی مانند پوست مرغ، گوشت گاو و ماهی منبع کلاژن هستند. غذاهایی که حاوی ژلاتین هستند، مانند مایع استخوانی، حاوی کلاژن هستند. هنوز تحقیقات بیشتری لازم است برای تعیین اینکه، آیا خوردن غذاهای سرشار از کلاژن به افزایش کلاژن در بدن شما کمک می کند یا نه. هیچ مطالعه ی انسانی در مورد اینکه آیا غذاهای غنی از کلاژن فوایدی مشابه  با مکمل ها دارند، صورت نگرفته است.

عوارض جانبی کلاژن

در حال حاضر، عوارض شناخته شده زیادی در رابطه با مصرف مکمل های کلاژن وجود ندارد. برخی مکمل ها از آلرژن های غذایی مانند ماهی، صدف و تخم مرغ ساخته می شوند. افرادی که به این مواد غذایی حساسیت دارند باید از خوردن مکمل های کلاژن ساخته شده با این مواد جلوگیری کنند تا منجر به بروز واکنش های آلرژیک نشوند. برخی از افراد گزارش داده اند که مکمل های کلاژن مزه ی بدی در دهان آنها به جای گذاشته اند. علاوه بر این، مکمل های کلاژن توانایی ایجاد عوارض جانبی گوارشی مانند، احساس سیری کاذب و سوزش معده را نیز نشان داده اند.

حرف پایانی

مصرف کلاژن دارای فواید بسیاری برای سلامتی است و تاکنون و مضرات انگشت شماری برای آن گزارش شده است. این  مکمل می تواند با کاهش چین و چروک و خشکی، سلامت پوست را بهبود بخشد. همچنین این مکمل به افزایش توده عضلانی، جلوگیری از شکستن استخوان و تسکین درد مفاصل کمک کنند. مردم مزایای دیگری نیز برای مکمل های کلاژن گزارش کرده اند، اما این ادعاها به صورت علمی هنوز ثابت نشده  و در حال بررسی می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن