رباتیکعلوم مهندسی

محققان دانشگاه هاروارد یک بازوی رباتیک با الهام از اختاپوس ساختند

دنیای رباتیک پر از ایدهای بسیار جذابی است که می تواند جهانی  که ما در آن زندگی می کنیم را فارغ از نگرانی هایی در مورد جایگزینی ربات ها با نیروهای کار انسانی یا مشکلات قانونی وحود دارد، برای انسان ها  به جای بهتری تبدیل  کند. در این میان پژوهشگران با الهام از طبعیت، به دنبال روش های مختلفی برای بهبود عملکرد بازوهای رباتیک هستند. در این خصوص محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت و توسعه بازویی با الهام از اختاپوس شده اند که قادر به باز کردن شیشه ها می باشد. این بازوی روباتیک دارای مکنده های چسبنده قوی برای به دام انداختن قربانی ها و همچنین فرار از دست مهاجمان است.

محققان دانشگاه هاروارد یک بازوی رباتیک الهام گرفته از اختاپوس ساختند
بلند کردن جعبه ای با ساختار قلب توسط بازوی رباتیک

محققان دانشکده ی مهندسی و علوم کاربردی جان آ. پولسون هاروارد و دانشگاه بی هانگ(Beihang) چین، بازوی روباتیک نرمی را ساختند که به آن بازوی چسبنده festo)Festo Tentacle Gripper) می گویند. این مدل در اندازه ی ابعاد واقعی می باشد و قادر است همانند اختاپوس اشیای مختلفی را از نظر اندازه و شکل نگه دارد. این بازو دارای ساختار مخروطی شکل است که دو ردیف بادکش های مکنده برای گرفتن اشیا صرف نظر از بافت شی مورد نظر بر روی آن قرار گرفته است. تاکنون تلاش های محدودی برای تقلید قابلیت مکش اختاپوس صورت گرفته است. این بازوی روباتیک علاوه بر مورد ذکر شده قادر به خم کردن بازوی خود به داخل، شبیه اختاپوس نیز است.

محققان دانشگاه هاروارد یک بازوی رباتیک الهام گرفته از اختاپوس ساختند
گرفتن خرچنگ زنده توسط بازوی رباتیک

محققان این طرح تمام تلاش خود را به کار بستند که هر دو ویژگی مکنده گی و خم شوندگی را در یک بازو ترکیب کنند تا به همان مهارت و چابکی دست یابند، در گذشته  برای این کار به چندین بازو نیاز بود. برای رسیدن به این هدف، آنها از دو دریچه برای اعمال فشار برای خم شدن بازو و دیگری برای مکنده بیومیمتیک مبتی بر خلا استفاده کردند. با این روش، بازوی چسبنده fisto می تواند متصل شود، به اطراف بپیچد و اشیای مختلفی که به آن متصل شده یا به دور آن پیچیده را رها کند. همچنین به خوبی می تواند در فضای های کوچک به دور چیزهای مختلف بپیچد.

Zhexin Xie یکی از دانشجویان PhD درگیر در ساختن بازوی چسبنده Festo ذکر کرد که در میان آزمایشات انجام شده، تست های ماگ های قهوه، لوله های آزمایش، تخم مرغ و خرچنگ زنده موفقیت آمیز بوده است. به طور کلی این یک گام مهم برای علم رباتیک نرم است، همان چیزی که ناسا می خواهد از آن برای کشف جهان های دیگر استفاده کند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن