بیماری و درمانناباروری

عواملی که می توانند منجر به ناباروری در زنان و مردان شوند

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند در ایجاد ناباروری در زنان و مردان دخیل باشد.  علائم و نشانه های هر یک تا حد زیادی متفاوت است. علائم و نشانه های ناباروری اغلب به دیگر بیماری های زمینه مربوط می شود. به عنوان مثال، 10 تا 15 درصد از پژوهش ها، بیماری کلامیدیای(بیماری کلامیدیا نام یک بیماری مقاربتی است که توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود) درمان نشده که منجر به بیماری التهابی لگن (PID) می شود را عامل این امر می دانند. PID منجر به انسداد لوله های فالوپ می شود که از لقاح جلوگیری می کند. در این مقاله به بررسی ” عواملی که می توانند منجر به ناباروری در زنان و مردان شوند ” می پردازیم. علائم شایع ناباروری شامل موارد زیر است.

علائم رایج ایجاد ناباروری در زنان

1.دوره های قاعدگی نامنظم

سیکل یا دوره ی قاعدگی یک زن به طور متوسط 28 روز می باشد. در مواقعی این دوره چند روز بیشتر می شود. به عنوان مثال، زنی یک ماه، دارای دوره  33 روزه، ماه بعد دوره ی 31 روز و ماه بعد نیز دوره 35 روزه است، که احتمالا دارای دوره ی عادی است. اما زنی که دوره های آن به حدی تغییر می کند که حتی نمی تواند تخمین بزند که دوره او ممکن است فرا رسد یا نه، دوره های نامنظمی را تجربه می کند، که این عامل می تواند مربوط به مشکلات هورمونی یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. هر دوی اینها می توانند به افزایش ناباروری کمک کنند.

2.دوره های قاعدگی دردناک یا خونریزی شدید

خونریزی قاعدگی سنگین (heavy periods) به از دست دادن 80 میلی لیتر خون  یا بیشتر در هر دوره گفته می شود. بیشتر خانم ها در دوره های خود دچار درد شکم می شوند. اما دوره های ماهیانه دردناکی که در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کند ممکن است نشانه فیبروم رحمی یا آندومتریوز باشد.

3.بدون دوره ماهیانه

غیر معمول نیست که یک زن یک ماه بدون دوره ی ماهیانه باشد، یا عواملی مثل استرس یا تمرینات سنگین می تواند به طور موقت سبب شود که دوره از بین برود. اما اگر بطور مداوم دوره ی ماهیانه ای نداشته باشید، به پزشک مراجعه کنید.

4.علائم تغییرات هورمونی

مشکلات هورمونی در زنان می تواند به طور بالقوه به کاهش باروری دامن بزند. اگر موارد زیر را زیاد تجربه می کنید به پزشک مراجعه کنید.

  • مشکلات پوستی
  • کاهش تمایلات  جنسی
  • رشد موی صورت
  • نازک شدن موی سر
  • افزایش وزن

5.درد در هنگام رابطه جنسی

برخی از خانمها در زندگی خود رابطه جنسی دردناکی را تجربه کرده و می کنند، و خودشان را متقاعد می کنند که این طبیعی است. اما اینطور نیست، این می تواند مربوط به مسائل هورمونی، آندومتریوز یا سایر بیماری های زمینه ای باشد که می تواند قدرت باروری را کاهش دهد.

علائم رایج ناباروری در مردان

1.تغییرات در میل جنسی

باروری در انسان با سلامت هورمون ها مرتبط است. تغییرات در مردان، غالباً توسط هورمون ها انجام می شود که می تواند مشکلاتی برای باروری ایجاد کند.

2.درد یا تورم در ناحیه بیضه

شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به درد یا تورم در بیضه شود. در صورتی که این درد یا تورم ها مداوم باشند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. این موارد می تواند منجر به ناباروری شود.

3.مشکل در نعوظ

مشکل نعوظ در مردان اغلب با سطح هورمون های آنها مرتبط است، اگر این مشکل به صورت درازمدت باشد نیاز است که حتما به پزشک مراجعه شود.

4.مشکلات مربوط به انزال

عدم توانایی در انزال نیز یکی از مشکلات اساسی دیگر است که حتما نیاز است که برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

5.بیضه های کوچک و سفت

بیضه، اسپرم را در خود نگهداری می کند. بنابراین سلامت بیضه در باروری مردان بسیار اهمیت دارد. بیضه های کوچک و سفت می تواند نشانه ای از اختلال در سیستم تناسلی مرد باشد که باید توسط پزشک متخصص بررسی گردد.

حدود 15 تا 20 درصد از زوج ها از مشکل ناباروری رنج می رند که معمولا 40 درصد مربوط به زنان و 30 تا 40 درصد نیز متوجه مردان است. 20 تا 30 درصد نیز مشکل از هر دو زوج است. علم پزشکی امروزه در این زمینه، بسیار پیشرفت کرده و افراد بدون ترس از این موضوع، باید به فکر رفع این مشکل باشند(در مورد تکنیک های درمان ناباروری بیشتر بدانید).

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن