ارز رمزاینترنت و وبعلم و فناوری

بلاک چین چیست؟

بلاک چین، به عنوان تکنولوژی سردمدار در پشتیبانی و حمایت از بزرگترین رمز ارز (cryptocurrency) دنیا، همچنان در حال پیشرفت و گسترش می باشد.

بلاک چین(Blockchain)، شیوه ای پیشرفته در اتصال و حفاظت از اطلاعات می باشد و قابلیت تغییر به یک دیتابیس غیرمتمرکز را دارد، که این خود موجب سخت تر کردن امکان دستکاری در آن می شود. و موجب تقویت و حمایت از ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین (Bitcoin) و همچنین کمک کننده به حفاظت علیه double-spending (دوبار خرج کردن) و hyperinflation (ابَر تورم) در نظام بانکداری است. از این تکنولوژی همچنین در دستیابی به زنجیره ی مدیریت تدارکات خودکار در تولید صنعتی استفاده می شود. بلاک چین نوعی از Distribute ledger  (دفتر کل توزیع شده) است و به عنوان یک بستر عمومی برای اطلاعات ذخیره شده عمل می کند که این بستر ذخیره ی اطلاعات، تحت مالکیت هیچ فرد و ارگانی نیست. بلاک چین به افراد، اجازه ی مبادله ی به موقع (real-time) اطلاعات با آن دسته از اطلاعاتی را می دهد که چندین بار در لحظه در حال تغییر هستند (اطلاعات غیر ثابت) و همه ی آن اطلاعات متغیر را از جهت قانونی بودن، مورد تایید و راستی آزمایی قرار می دهد. بلاک چین در میان آزمایشی ترین و نوظهور ترین تکنولوژی هایی قرار دارد که صرفا اطلاعات شناور ارائه شده به آن فقط در جهت تایید صحت و درستی همیشگی آنها صورت می گیرد. همچنین نیاز مبرمی به صحت و سقم آن وجود دارد و اینکه هر فرد، قادر به دسترسی به اطلاعات یکسان (اطلاعات تغییر نیافته) می باشد.

اطلاعات در تعداد محدودی از بلاک ها “Blocks”  وجود دارد که همه ی آنها در کنار هم یک زنجیره “Chain” را تشکیل می دهند، که از این رو نام این تکنولوژی را زنجیره ی بلوکی “Blockchain” گذاشته اند. هر نوع اطلاعات ارسال و یا دریافت شده در طول زنجیره ی این بلاک ها، در هر زمان توسط هرفردی قابل نمایش است. هر نوع تغییر در این زنجیره نیز، همزمان تایید و بارگزاری می شود و منحصر به یک مکان خاص مثل یک دیتابیس یا  سرور خاص نمی باشد که این خود موجب سخت تر کردن فرایند هک و مختل کردن آن می شود. با این وجود، این تکنولوژی نیازمند هر نوع گره پشتیبان شبکه به منظور ایجاد سازش خود به طورهمزمان است. اگرچه دراصل، توسعه و پیشرفته بلاک چین برای ارزهای دیجیتال صورت گرفت، با این حال هم اکنون صاحبان مشاغل، به مزایای ابزاری Distribute ledger (دفتر کل توزیع شده) در سازمان های خودشان توجه می کنند، که از نمونه های آن به طور ویژه، برای حفاظت از امنیت اطلاعات در محیط هایی از قبیل بیمارستان ها یا برای دلالان معاملات ملکی جهت ایمن سازی خریدهای املاک خود نام برد.

استفاده های ابزاری جدید

بلاک چین چیست؟

هیچ کس واقعا نمی داند که چه کسی بلاک چین را اختراع کرد. گزارش ابتدایی صورت گرفته  در مورد بلاک چین، سازنده بلاک چین را تحت عنوان نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) معرفی و به چاپ رسانید. یعنی همان فرد منتسب به ساخت Bitcoin . اما احتمال آن می باشد که نام ذکر شده در آن گزارش، در واقع نام مستعار گروهی از افرادی باشد که دستی در ساخت و توسعه ی تکنولوژی بلاک چین داشته باشند. بلاک چین موجب رفع مشکل double-spending (دوبار خرج کردن) شد، این فرایند با ضبط معاملات صورت گرفته در شبکه و همچنین با ممانعت از استفاده ی بیش از یک بار کاربران از یک ژتون دیجیتال، صورت گرفت. بلاک چین همچنین منجر به ارائه ی فرصت تمرکز زدایی بر ارز شد، که موجب شد تا دولت ها و دیگر صاحبان قدرت، نیازی به تعدیل یا نظارت بر ارز نداشته باشند. که این خود موجب شد که آن ارز را به ارزی کاملا آزاد و جهانی تبدیل کند. اگرچه ایده ی داشتن Distribute ledger (دفترکل توزیع شده) که تحت مالکیت هیچ کسی نمی باشد، دارای مزایایی می باشد. ولی برای افراد، این بحثی فوق امنیتی است چرا که هیچ کس مالک فایل اصلی نیست و قابلیت آن را نیز دارد که بدون هیچ هراسی از هک شدن، آپدیت شود. بلاک چین همچنین موجب نزول دسترسی به اطلاعات می شود، یعنی حتی حساس ترین اطلاعات از قبیل اطلاعات مرتبط با هویت اشخاص، اطلاعات پزشکی و سوابق بیمه قادر به ذخیره شدن در فضایی را دارند که در آن فضا، قابلیت دسترسی برای همه ی افراد  وجود دارد، البته این دسترسی به شیوه ای مطمئن صورت می گیرد. حالا که این تکنولوژی به مدت چندین سال در دسترسی گستره ی عموم بوده است،شرکت ها نیز در حال پیدا کردن روش های نوآورانه ی استقرار و نظم دهی به تکنولوژی بلاک چین (جهت اهداف شخصی خود) می باشند.

خیزش  بلاک ها

تکنولوژی بلاک چین وابسته به بلاک های اطلاعاتی می باشد که همه ی این بلاک ها  متصل به  یک زنجیره هستند، البته  از نام خود بلاک چین نیز این موضوع به راحتی استنباط می شود (زنجیره ی بلوکی : Blockchain). این زنجیره به شیوه ای رمزگذاری شده که امنیت لازم را به دست آورده و سپس در دسترس آن دسته از افرادی قرار می گیرد که با استفاده از شبکه (اینترنت)، قصد تغییر کلی یا جزیی در اجزایی را دارند. همزمان با تکامل و بهبود این زنجیره ها، بلاک های جدید نیز اضافه می گردند و شخص یا گره ای که آن بلاک را اضافه می کند، خود او به تنهایی مسئول و صاحب اختیار تایید و تضمین بر صحت و درستی آن بلاک است. موضوعی که تکنولوژی های بلاک چین را  از جهاتی ممتاز جلوه می دهد، عدم تغییر و حذف هیچ یک از بلاک ها پس از اضافه شدن آنها به این زنجیره است. که این خود دلیلی بر کسب اطمینان بر صحت هر یک از بلاک ها است که باید قبل از اضافه شدنشان به زنجیره باید حاصل شود. روشی که موجب ایجاد بلاک چین ها شده، بلاک چین ها را برای صنایع بیش از حد منظمی که با طوماری از تغییرات به ثبت رسیده سر و کار دارند، با ارزش نموده، چرا که آنها را غیر قابل دستکاری و غیر قابل تغییر می کند. بخش مالی،  یکی از آن صنایعی می باشد که این تکنولوژی را به صورت جدی برای استفاده به کار گرفته است و در واقع دلیل اصلی ساخت تکنولوژی بلاک چین فقط برای ایجاد بیت کوین (Bitcoin) بود.

بلاک چین چیست؟

معدنچی های (Miners) بیت کوینی که بلاک ها را اضافه می کنند، در واقع به عنوان گره هایی در شبکه ی عظیم  همتا به همتا (P2P) عمل می کنند. همه ی افراد با همدیگر کار می کنند تا بدون هیچ تغییری در زنجیره، مبادلات صورت گرفته را اعتبار بخشی نمایند. به دلیل اینکه همه ی بلاک ها در زنجیره به هم متصل شده اند، هیچ نوع تغییری صورت نمی گیرد مگر اینکه این زنجیره از هم گسسته شود. که این خود مستلزم این می باشد که هر یک از افرادی که بلاکی را اضافه کرده اند، تغییری در بلاک های خود ایجاد نمایند، که این خود کاری غیر ممکن می باشد آن هم در زمانی که تعداد بیشماری از افراد فقط از یک شبکه استفاده بکنند. همه ی بلاک چین ها به یک شیوه ساخته نشده اند، و همچنین مدت زمان فرایند معاملات (تبادلات) بلاک ها نیز می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال، توانایی خرید و فروش در بلاک چین های cryptocurrency (رمز ارز) می تواند نمونه ای از این مورد در نظر گرفته شود. بلاک چینEthereum   که به پشتیبانی از رمز ارز اتر Ether cryptocurrency و همچنین بی شمار پروژه های صنعتی دیگر می پردازد، توانایی پردازش معاملات در مدت زمان حدودا 15 ثانیه را دارد، و این در حالی است که به طور کلی، شبکه ی بیت کوین برای انجام پردازش معاملات باید مدت زمان حدودا 15 دقیقه را طی کند.

کارآمد تر و به صرفه تر

شبکه های بلاک چین توانایی فعالیت بواسطه ی چندین کامپیوتر حتی گاهی با هزاران کامپیوتر  در سراسر دنیا را در یک پیکربندی باز همتا به همتا (P2P) دارند. هیچ نوع دیتابیس یا سرور متمرکزی وجود ندارد، و بخاطر این کاربرها یا گره های غیر متمرکز، شبکه ی بلاک چین قادر به سازماندهی و بررسی دقیق اطلاعات به صورت سریع تر و موثرتری هستند. اما زمان صرف شده برای تایید اطلاعات موجب کاهش اندازه ی شبکه می گردد (ریزش و کاستن شبکه).بلاک چین، به ذات دارای مزایایی می باشد؛ که این مزایا مربوط به حریم شخصی و امنیت می باشد. به عنوان مثال، در حقیقت اطلاعات موجود در هیچ موقعیت مشخصی ذخیره نشده است، که در واقع اگر نگوییم غیر ممکن، حداقل موجب سخت تر کردن هک این شبکه ها، دزدیدن هر نوع اطلاعات یا خاموش کردن شبکه ها می شود. شبکه های بلاک چین همچنین قادر به مقاومت در مقابل خطرات مربوط به قطعی برق می باشند؛ چرا که برای از مدار خارج کردن بلاک چین، همه ی گره ها بایستی همزمان غیرفعال شوند.

مشارکت و همکاری، به طور طبیعی در دل بیشتر شبکه های بلاک چین نیز وجود دارد؛ چرا که کاربران متعددی با یک هدف مشترک در حال فعالیت هستند. به عنوان مثال، کاربران در بخش خدمات مالی، در حال انجام فعالیت جهت ساختن یک شیوه و متد بی خطر و ایمن تر برای ذخیره سازی و پردازش اطلاعات معاملات هستند. در حالی که قبلا  یک اتاق بایگانی (به همراه کارمندانش) جهت انجام چنین کارهایی (مثل معاملات پولی) مورد استفاده قرار می گرفت،  ولی اکنون یک شبکه ی بلاک چین، به مراتب نسبت به یک اتاق بایگانی، یک فرد عادی را جهت ارسال سریع تر و دقیق تر اطلاعات، توانمند می کند. آزادی عملی که بلاک چین درکاهش خطرات کلاهبرداری و دادن اجازه به فرایند های مالی دارای قدرت مالی دارد، به مراتب بیشتر از چنین سیستم هایی است که اکنون مسئولیت انجام چنین کارهایی را دارند. هرچند که این سیستم ها در دوران آغازین خود نیز به نتایجی هم دست پیدا کرده باشند. به عنوان مثال Santander، در اوایل امسال یک تکنولوژی بلاک چین را بر این مبنا توسعه داد که موجب تسهیل عمیلات پرداخت بین مرزی (ما بین کشورها) شود.

بلاک چین های عمومی و خصوصی

بلاک چین چیست؟

همانند بستر رایانش ابری (field of cloud computing)، عملکرد و استفاده ی بلاک چین می تواند به طور معنی داری متفاوت باشد، که این تفاوت با توجه به این مطلب است که آیا بلاک چین مورد نظر ما برای اهداف عمومی می باشد یا اهداف خصوصی.

بلاک چین عمومی

بلاک چین های عمومی از یک شبکه ی مشترک استفاده می کنند که این شبکه ی مشترک به هر فردی اجازه ی حفظ ledger (دفتر کل) و شرکت در اجرای پروتکل بلاک چین، یا به عبارتی دیگر، اجازه ی ساخت بلاک ها را می دهد. برای خدماتی از قبیل بیت کوین، ضرورت دارد که از بزرگترین بلاک چین ها استفاده کند، به این دلیل که برای تضمین این که ارز بیت کوین رشد می کند، به تشویق کاربران بیشتری در حد ممکن برای ledger (دفتر کل) خود نیاز دارد. بلاک چین های عمومی به طور کل از نوع غیر متمرکز می باشند. اما در جهت حفظ اعتماد، آنها به طور ویژه از مشوق های مالی استفاده می کنند؛ به عنوان مثال، cryptocurrency (رمز ارز) و تاییدیه ی رمزنگاری. این فرایندِ تاییدیه،  به هر کاربر یا “گره” ای برای حل مشکلات پیچیده و در حال گسترشی که به عنوان ” اثبات کارکرد” “proof of work” شناخته می شوند، نیاز دارد؛ تا بتواند که به صورت تطبیق شده بماند. این بدان معنی است که شبکه های بلاک چین اغلب نیازمند قدرت محاسبه گری گسترده ای برای حفظ ledger (دفتر کل) هستند؛ که این خود موجب بدتر کردن بیشتر گره های اضافه شده و نیز سخت تر کردن پیش بینی مقدار قابل افزایش خواهد شد. با در نظر گرفتن تعداد افراد دارای حق اظهار نظر در این اجتماع (اجتماع بلاک چین عمومی)، رسیدن به یک توافق نظر برای هرگونه تغییری را به طور متحیرکننده ای مشکل می سازد؛ همانطور که در دو مناقشات اخیر بیت کوین، این موضوع نمایش داده شد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین خصوصی

بلاک چین های خصوصی شاید یکی از آن مثال های نقضی باشند نسبت به آن چه که این تکنولوژی در اصل برای آن ساخته شده بود. بلاک چین های خصوصی به جای اینکه از نوع غیرمتمرکز و دفترکل باز open ledger)) باشند؛ تماما از نوع متمرکز می باشند که در واقع توسط گره هایی حفظ می شوند که همگی متعلق به یک سازمان یا نهاد (خاصی) هستند. بلاک چین خصوصی یک طراحی نوظهور می باشد که به تکنولوژی بلاک چین این اجازه را داده که بتواند در میان سازمان هایی که به دنبال معاملات ساده و پر بازده هستند، به اوج و شکوفایی برسد؛ انجام معاملات در بلاک چین خصوصی، به مراتب ارزان تر و تاییدیه ی آنها نیز در زنجیره ی این نوع بلاک چین، سریع تر می باشد؛ و همچنین رفع نقص ها و مشکلات یا ارتقای شبکه می تواند تقریبا به سرعت صورت گیرد. به منظور در دسترس قرار دادن اطلاعات ذخیره شده در زنجیره ی (بلاک چین) خصوصی، آنها اغلب از سیستم اجازه-محور (مبتنی بر دادن اجازه دسترسی) استفاده می کنند؛ که در این سیستم، گره ها ی شرکت کننده قادر هستند که اجازه ی خواندن اطلاعات را به گروه های بیگانه و خارجی بدهند؛مثل حسابرس ها یا رگلاتورهایی که به دنبال بررسی کارهای داخلی یک شرکت هستند. متاسفانه به علت وجود گره های کمتری که این نوع بلاک چین را حفظ می کنند، بلاک چین خصوصی توانایی ارائه ی همان مقدار ضریب امنیت سطح بالایی که در زنجیره های غیرمتمرکز وجود دارد را نداشته باشد.

کنسرسیوم

“کنسرسیوم” بهترین نام عنوان شده به جای “hybrid cloud” برای بلاک چین می باشد. کنسرسیوم، ارائه دهنده ی کنترل های قدرتمند و معاملات با ضریب اعتماد بالا در بلاک چین های خصوصی می باشد؛ آن هم بدون محدود شدن به سرپرستی تحت عنوان یک مجموعه ی خاص. گره های اختصاصی، در کنار قرار می گیرند تا توسط گروه ها یا مامورین خارجی، کنترل شوند؛ به جای اینکه هماننده گره های بلاک چین خصوصی، فقط توانایی خواندن دسترسی تحت یک بلاک چین خصوصی را داشته باشند. آسان ترین راه برای فهم اینکه کنسرسیوم چقدر متفاوت می باشد، این است که به کنسرسیومِ بلاک چین ها به عنوان یک گروه سازمانی نگاه کرد؛ که در آن، هر عضو مسئولیت حفظ بلاک چین را داشته باشد و همچنین دارای قدرت اجازه دادن برای دسترسی اطلاعات به بقیه را داشته باشد. با توجه به نوع طراحی مشارکتی کنسرسیوم، این یک راهکار فوق العاده برای حمایت از کمیته های دولتی یا گروه های عاملین صنعت می باشد؛ آن هم در موقعیتی که تعدادی از شرکت ها برای حل یک معضل به کمک هم می آیند؛ خواه این شرکت ها از نوع صنایعی باشند که به مبارزه علیه تغییرات آب و هوایی می پردازند یا شرکت هایی باشند که یک دفتر کل اشتراکی ledger) shared) را جهت حمایت از کار سازمان ملل حفظ می کنند.

بلاک چین در مقابل تکنولوژی دفتر کل توزیع شده

بلاک چین چیست؟

اصطلاح “بلاک چین” اغلب به عنوان جایگزین میزبان تکنولوژی های مشابه یا حتی متفاوت شناخته می شود؛ و اغلب به شکل اشتباهی آن را مرتبط با هر نوع دیتابیس غیرمتمرکز ارائه شده می دانند. بلاک چین در واقع یک نوع دفتر کل توزیع شده {{distributed ledger technology (DLT) نوظهور می باشد. DLT یک شکل از تکنولوژی قابل مقایسه با دیتابیس می باشد با این تفاوت که در طول چندین محل و موقعیت فیزیکی، گسترده و پخش شده است؛ آن هم بدون توجه به اینکه این موقعیت ها چقدر نزدیک یا دور از یکدیگر می باشند. در واقع هدف چنین پدیده ای این می باشد که از داشتن یک سیستم ذخیره ی متمرکز، یا نیاز به یک واسطه مثل یک شبکه  برای دادن حق اختیار و ضبط تغییرات بر روی اسناد جلوگیری شود. این مفهوم توسط تاجران و سازمان ها و همچنین در چندین صنعت گوناگون، مورد پذیرش واقع شده. این صرفا فقط یک نوآوری توسعه یافته و مورد استفاده توسط شرکت های فنی نمی باشد بلکه مورد استفاده ی بخش هایی مثل کارخانجات و امور مالی نیز می باشد. DLT قابلیت شکوفایی و عرضه در شکل های گوناگونی را دارد؛ اما ایده ی مرکزی تنوع و اختلاف در نوع کنترل آن، در راس آنها قرار دارد. به عنوان مثال یک شکل از Distributed Ledger (دفتر کل توزیع شده) وجود دارد که به اطلاعات، اجازه ی ذخیره شدن در گره های مجزا را می دهد؛ مثل سوابق بانکی که هر یک از حروف الفبای آن به جای اینکه در هر ناحیه تکرار شود، در مکان های متفاوتی پراکنده می شود؛ که این همانند یک دیتابیسی است که تاکنون می شناخته ایم، که همانند آن، اطلاعات در طول شبکه پراکنده شده است.

بلاک چین را صرفا به عنوان یک مورد تکراری در این شکل تکنولوژی می دانند؛ و به شکل ویژه تری، بلاک چین یک ساختار اطلاعاتی می باشد که شکل و قالب اطلاعات ورودی را که در بلاک ها ذخیره شده است را به خود می گیرد. این شکل، ساختاری از اطلاعات نمایانگر عنصر همگام سازی بین اجزای شبکه می باشد؛ که این خود برای پشتیبانی و حمایت از نوآوری هایی از قبیل بیت کوین، ضروری می باشد. بلاک چین علی رغم موفقیتش در ساخت بلاک ارزهایی مثل بیت کوین، لزوما نیازی به داشتن معدنچی ها (Miners) و ژتون هایی (Tokens) برای تایید اطلاعات ندارند؛ اصطلاح بلاک چین صرفا مربوط به ساختار آرایشی اطلاعات ورودی به بلاک ها می باشد.در نتیجه، بلاک چین ها دفاتر کل غیر متمرکز  decentralised ledgers هستند که در آنها، اطلاعات به جای اینکه پخش و گسترده شوند، کپی می شوند. متاسفانه، فراوانی و کثرت استفاده از اصطلاح بلاک چین (Blockchain) و دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) به جای همدیگر، موجب بروز هرج و مرج در این تکنولوژی گردیده؛ یعنی منجر شده که بسیاری از افراد، بلاک چین را صرفا به عنوان یک ابزار در خدمت بیت کوین قلمداد کنند.

منبع

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن