دیپ فیک چیست ؟

دیپ فیک یک تکنولوژی مبتنی بر هوش مصنوعی جهت ساخت یک ویدئو(ی جعلی) است . این ویدئو ی ساخته شده چیزی را نمایش می دهد که در اصل انجام نشده و در دنیای واقعی رخ نداده است. این اصطلاح از روی نام یک کاربر سایت Reddit که با نام deepfakes فعالیت دارد ، گرفته شده است. این کاربر در ماه دسامبر سال 2017 از تکنولوژی یادگیری عمیق (deep learning) برای عوض کردن چهره ی سلبریتی ها به جای چهره ی افراد موجود در کلیپ های پورنوگرافی استفاده می کرد. اصطلاح deepfake که برای تکنولوژی ها و همچنین برای ویدئوهای ساخته شده توسط این تکنولوژی به کار می رود، ترکیبی از deep learning و (fake) است.

( Deepfake = deep learning + fake )

فایل تصویری دیپ فیک توسط دو سیستم هوش مصنوعی ساخته می شود که یکی را سیستم سازنده (generator system) و دیگری را سیستم تمایز (تشخیص) دهنده (discriminator system) می نامند. اساسا سیستم سازنده باعث ساخت یک ویدئو کلیپ جعلی می شود و پس از ساخت آن، این سیستم از سیستم تمایز دهنده درخواست می کند که تعیین کند که آیا این ویدئو کلیپ ساخته شده جعلی است یا واقعی. هر زمان که سیستم تمایز دهنده به درستی تشخیص دهد که این فایل تصویری از نوع جعلی می باشد، این مطلب به سیستم سازنده می فهماند که برای ساخت کلیپ تصویری بعدی چه کاری را انجام دهد و یا چه کاری را انجام ندهد.

به طور کلی، سیستم سازنده و تمایز دهنده را روی هم، generative adversarial network (GAN) می نامند. اولین گام در استقرار یک GAN،  مشخص کردن خروجی مورد نظر و ساخت یک مجموعه ی داده ها برای سیستم سازنده است. هنگامی که سیستم سازنده، شروع به ساخت یک ویدئو با سطح خروجی قابل قبول می نماید، کلیپ های تصویری به سیستم تمایز دهنده ارسال می شوند.

همزمان با بهتر شدن سیستم سازنده در ساخت کلیپ های تصویری جعلی، سیستم تمایز دهنده نیز در تشخیص کلیپ های جعلی دقیق تر می گردد و بالعکس. به طور خلاصه، روند کار به این شکل است که هر دو سیستم مورد نظر در هوش مصنوعی، به صورت رقابتی نسبت به یکدیگر عمل می کنند؛ و این دو سیستم هوش مصنوعی هر کدام، باید در کار خود خوب عمل کنند تا در نهایت، خروجی کلیپ تصویری دیپ فیک، بتواند به واقعیت نزدیک تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما در واتس اپ صحبت کنید
دریافت راهنمایی
سلام! برای چت پشتیبان را انتخاب کنید
در کمترین زمان پاسخگو هستیم